Kodu ja Aed

Suvi tuleb terrassile, rõdule ja aeda. Kuidas neid sisustada? 

Piret Tali, 5. mai 2020, 14:12
Foto: Pixabay.com
Kevad kutsub õue. Nüüd otsib igaüks võimalust kevadilma nautida teistest ohutus kauguses. Iga rõdu- ja aianurk sobib värske õhu hingamiseks ja päikese poole püüdlemiseks, aga kuidas seda sisustada?

Mõned soovitused terrassihooaja avamiseks:

1. KORISTA KOLA ÄRA Kindlasti tasub rõdu ja terrass üle vaadata ja korda teha. Kipuvad need ju ikka üleliigse kola panipaigad olema ja võivad hooaja algul värskendust vajada.

2. VALI ÕIGE PÕRAND, LAOTA MAHA VAIP Vajadusel õlita põrand või asenda see uuega. Kui põrandavahetust pole plaanis, soeta ilmastikukindlast materjalist vaip. Eriti oluline on vaiba või mati roll siseruumide lävel, siis püsivad ka toad iga ilmaga puhtamad.

3. SEA KORDA AIAMÖÖBEL VÕI SOETA UUS Puhasta, pese ja õlita üle puidust aiamööbel. Vajadusel vaheta välja katteriided ja padjad. Vali kangad, mis on päikese- ja veekindlad. Ise tehtud õmblustöö võib anda suurepärase tulemuse! Mõtle kokkupandavate ja kergesti teisaldatavate lisaistmete peale – kunagi tulevad ju ka külalised.
NB! Väldi plastmassist odavat hooajakaupa – enamasti ei pea see kaua vastu, seda on raske või võimatu parandada ning see tekitab asjatut prügi.

4. MÕTLE KOKKUPANDAVALE VARIKATUSELE Suvi võib tulla kuum, ent võib olla ka vihmane. Aga õues tahaks olla iga ilmaga. Kindlasti tuleb ka mööblile kasuks, kui seda hoida mitte lausvihma käes, vaid varju all.

5. PISUT ROHELUST Mis oleks need taimed, mis sinu rõdule või terrassile passiks, kannataks välja just sinu aednikuvõimekuse ja võib olla peaks vastu ka järgmisel aastal? Ons need lõhnavad, maitsvad, kasulikud või varjavad?

6. PANIPAIGAD Pleede ja nõusid peab kusagil hoidma, aga kus? Võta abiks mõni hoiukast või riiul. Ka grill ja grillitarvikud ei pea igapäevaselt nähtaval olema.

7. VALGUSTUS Kindlasti on laternad, tuleketid ja küünlad kaunid, aga tasuks mõelda ka tõhusama valgustuse peale, eriti maja lähedal terrassil. Õuelambid peavad ka ilmatujudele vastu panema.

Foto: LUCCTUS PORTRAIT ART

ALATI ÜLLATAV
Taanis loodud CANE-LINE’i aia- ja terrassimööbel üllatab igal aastal uue disainivalikuga. Sari sobib eri stiilis kodudesse ja ühtlasi meie heitlikesse ilmaoludesse: talub niiskust, päikesevalgust ja UV-kiirgust, nii et selle võib terveks suveks õue jätta. Cane-Line Tex võrktekstiiliga kaetud istmepatjadel on eriline Quickdry vahust sisu, mis kuivab kiiresti ka peale suurt vihmasadu. 

Foto: elkemoobel.ee

ÕHULINE LEHT
Laud Leaf, mille on loonud Taani disainer Henrik Pedersen, mahutab kuni 9 inimest ja sobib nii terrassile kui rõdule. 

Foto: elkemoobel.ee

ILMASTIKUKINDEL
GESCOVA on Treimann Mööbli uustulnuk. Tooted on ilmastikukindlast materjalist, katted kergesti vetthülgavad ja sisu kiiresti kuivav vaht. Alumiinium­raam. 

Foto: treimann.ee

AASTA RINGI ÕUES
Roolf Livingu tooted on EPS-graanulitest ja kaetud kootud polüpropüleeniga, mis on meie oludes ideaalne ja võib ka aasta ringi õues olla. Kevadel saab selle survepesuriga puhtaks ja kasutamiseks valmis – ei vaja talvel hoiustamist. Samast materjalist on ka vaibad. 

Foto: elkemoobel.ee.

TAANLASTE HOUE NII TUPPA KUI ÕUE
Taani disainifirma Houe loob Skandinaavia mööblit nii tuppa kui õue. Hea võimalus kujundada terrass kui elutoa pikendus samas stiilis tubase mööbliga. 

Foto: Ikea

KUIDAS KODUSTADA RÕDU?
Ikea sisekujundusosakonna juht Darius Rimkus:

• Esimesena tuleks rõdu uuendades hinnata selle põranda ja seinte seisukorda. Vanematel rõdudel on need tavaliselt kehvemas seisus – seega tasub kaaluda uue põrandakatte paigaldamist ja seinte värvimist.

• Kokkupandav mööbel säästab ruumi ja muudab rõdu multifunktsionaalseks, et seal oleks hea nii lõõgastuda, asju hoida, lastega mängida kui ka pesu kuivatada.

• Rõdule mööblit valides on oluline, et see õues kasutamiseks sobiks. Isegi kui rõdu on vihma ja külma eest klaasiga kaitstud, jõuab niiskus sinna kohale.

• Rõdu muutub tihti kohaks, kuhu pannakse kõik need asjad, mida enam toas hoida ei soovita. Kui rõdule paigaldada õiged riiuli- ja kapilahendused, on seal piisavalt ruumi nii sulle kui ka sinu asjadele.

• Enamik rõdusid on pikad ja kitsad, seega on hea paigutada laud ja toolid rõdu keskele ning riiulid nurkadesse. Kui seal on piisavalt ruumi, võib rõdust või terrassist saada suvel kõige populaarsem koht sinu kodus.