Sisustus

Nõuanded, kuidas kodu lapsele turvaliseks teha 

Kodukiri, 20. august 2020, 10:13
Foto: pixabay.com
„Hinnanguliselt on iga kümnes kodus juhtunud õnnetus seotud lastega – lapsed on kas selle põhjustajaks või saanud ise kurval kombel vigastada,“ nendib ERGO kindlustuse kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts.

„Kodu on koht, kus lapsed tunnevad end vabalt, ent samas peidab iga korter ja maja endas ka tuhat võimalust õnnetuste tekkeks. Sagedased on uputused ning raskeimat kahju toovad kaasa tuleõnnetused, kuid tuleb ette ka tehnikaseadmete hävimist, iseenda vigastamist ettevaatamatusest ja palju muud. Loomulikult ei saa kõike ära hoida, kuid kindlasti on võimalik suuremad ohuallikad enda jaoks kaardistada, et õnnetusi vähendada,“ selgitab Lepvalts.

Foto: pixabay.com

1. Peitke juhtmed ja katke pistikupesad
Igavlevad lapsed leiutavad uusi mänge ja teevad loominguliselt igasugu katseid. Peab aga arvestama, et lastele pakuvad sageli huvi just ohtlikud asjad, näiteks juhtmerägastik või pistikupesad, mille taga peidab end teadagi elekter. Võimalusel viige juhtmed laste nägemisulatusest välja. Siin-seal vedelevad juhtmed, mida juba aastaid ei kasutata, võiks üldse likvideerida. Kui kodus kasvavad väiksemad lapsed, siis ohutuse huvides võiks pistikupesadele panna spetsiaalse katte.

2. Rääkige lapsega tuleohutusest ja küünlad sättige ohutusse kohta
Kodus olles luuakse hubasust elava tulega, mis meeldib ka lastele. Paljud lapsed küll teavad, et tikkudega ei tohi mängida, kuid seda tasub üle korrata ning rääkida laiemalt tule kiirest levikust ja võimalikust hävitustööst. Ka süüdatud küünal võib mõnele väiksemale pereliikmele mänguhoos äkitsi ette jääda. Seega tuleb jälgida, et põlevad küünlad oleksid ohutus kohas ja eemal kergelt süttivatest materjalidest.

3. Julgustage lapsi ise süüa tegema, ent juhtige tähelepanu ohukohtadele
Hoidke olukorral silm peal, eriti kui tegemist on laste esimeste katsetustega köögis. Lapsed ei pruugi tajuda, millist ohtu kujutab endast näiteks keev vesi, kuumaks läinud pliidiplaat või pannil särisev õli. Kirjeldage lastele võimalikke ohukohti, andke neile piisavalt vabadust katsetada, kuid olge ise neist samm ees. Jälgige, et mikserid, haamrid ja muud raskemad asjad asuksid löögitundlikust pliidist või töötasapinnast turvaliselt eemal.

4. Märgake, mis võib põhjustada kukkumist
Kuigi komistada võib igaüks, siis lapsed sagivad ringi topelttempoga ja tegijal ka juhtub. Jälgige, et laste mänguasjad ja leiutised ei muutuks neile võimalikuks ohuallikaks. Väikelapsega kodus tasub trepi ette paigaldada piirdeaed. Samuti on hea meelde tuletada, et rulad, tõukerattad ja jalgpall jäägu õue, sest parkett ei pea neile asjadele vastu ja vägagi tõenäoliselt miski võib katki minna.

5. Ohtlike asjade jaoks leidke päriselt ohutu koht
Kodukeemia hoidke lastest eemal. Vannitoakapid ei pruugi olla parim koht, sest igavlev laps võib end vannituppa lukustada ja pudelite sisuga „rahulikult“ tutvust teha. Vaadake kodus üle ka kõik kõrgemad pinnad ja veenduge, et sealt ei varitseks oht – et näiteks triikraud või printer poleks kuskil ääre peal või et nende juhtmed kuskil kutsuvalt ei ripuks. Käeulatusest kaugemale võiks ära panna ka kruvikeerajad (mis sobivad hästi pistikusse pista) ja käärid (millega fantaasia lendu minnes võib puruks lõigata diivanikatte või teha õele-vennale kummalise soengu).

6. Tehnika hoidke väike­lastest eemal, nuti­­-seadmete kasutamisel kehtigu reeglid
Lastele meeldib tehnika, ent paraku juhtub tehnikaseadmetega ka palju õnnetusi. Kui peres on väiksemad lapsed, tasub näiteks mõelda, kas televiisori saaks ohutuse huvides tõsta madalalt laualt seinale. Nii väheneb võimalus, et keegi selle maha tõmbaks või veega üle valaks. Nutitelefoni või tahvelarvuti kasutamisel võiks lastega kokku leppida lihtsad reeglid – lisaks ekraaniaja piiramisele võiks siia kuuluda ka see, et laps, nutiseade käes, toas ringi ei liigu (ega jookse või hüppa), vaid seadet kasutades tuleb püsida ühel kohal. Ka lapsevanematel tuleb veenduda, et kõik kapid, telerid, ahjud jm seadmed on paigaldatud vastavalt juhendile ja nii kindlalt, et nad ümber ei lähe.

Foto: pixabay.com

Reeglid, mis kodus kokku leppida ja meelespidamiseks näiteks seinale riputada:

  • Süüakse söögikohas
  • Juuakse joogikohas
  • Mängitakse mängukohas
  • Õueasjadega mängitakse õues
  • Veega mängitakse vannis