Kodu ja Aed

Oi ei! Tapsin oma potilille! 

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 4. september 2018, 22:32
Nipid, kuidas hooldada toataimiFoto: Karolina Grabowska, Pixabay
Nukker taim toanurgas ei rõõmusta kedagi. Kasulikke nippe, kuidas oma toataimed elus ja terved hoida, jagab Marianne Reimal, Jungel.garden.ee projektijuht. 

Tegelikult hakkab parim hool juba taime poes valides. Veendu, et taim oleks lopsakas ja kena, et tal ei oleks kolletunud või kuivanud lehti, muld oleks parajalt niiske ning juured ei oleks poti drenaažiaukudest välja kasvanud. Külmal ajal paki kindlasti taim transpordi ajaks paberisse!

Uue sõbraga koju saabudes leia talle õige koht. Tegelikult oleks hea juba poodi minnes teada, millistes tingimustes taim olema hakkab – kas ta hakkab elama valgusküllases kohas, riiulil või toa hämaramas nurgas. Arvestades meie kliimavööndit, kus suurem osa aastast on pime, on mõistlik valida sellised taimed, mis saavad hakkama ka kehvades valgusoludes.

Levinumad vead, mida taime eest hoolitsemisel tehakse.

Ülekastmine

Enamus taimedele osutub hukatuslikuks ülekastmine. Taimed vajavad eri aastaaegadel veidi erinavat hoolitsust, seega ei saa neid kasta graafiku järgi. Tunne oma sõbra vajadusi – enamik toataimi ei kannata liiga märga mulda. Kastmiste vahepeal võiks mulla pealmine kiht kuivada ja taheneda. Mitte kunagi ei tohiks jätta taimepoti alustaldrikule vett seisma. See põhjustab juuremädanikku. Tasub ka teada, et savipotis kasvavate taimede muld kuivab kiiremini.

Kiirabi: kui oled taime üle kastnud, võta ta potist välja, keera mullane osa ajalehe või majapidamispaberi sisse ja lase taheneda. Istuta taim värskesse mulda tagasi.

Alakastmine

Kui naased pikemalt reisilt ja leiad oma taime longus ja leheotsad pruunid, on ta jäänud veepuudusse ning kiire abi leiab taime ujutamisest. Täida suurem nõu leige veega ning pane taim koos kasvupotiga üleni vette. Et taim vee peale hulpima ei jääks, kasuta raskuseks paari raskemat kivi. Ujuta teda umbes 30 minutit ning nõruta.

Kuiv õhk ja põrandaküte

Telveperioodil kipub toaõhk, eriti just keskküttega ruumides, kuivaks minema. Saame sellest kuivava naha ja pideva nohuärrituse järgi isegi aru. Taimed on selle koha pealt inimestele sarnased – ka nemad tahaksid rohkem õhuniiskust. Põrandaküttega ruumides võiks taim olla kõrgemal alusel, et kuumus ei pääseks potti altpoolt soojendama. Lisaks kastmisele tahavad troopilised taimed ka veepritsiga piserdamist.

Tolm

Paljud toataimed on väga head õhkupuhastajad. Tõlvlehikud ja tiigerlehikud on parimad näited. Nad saavad oma õhku puhastavat tööd teha kõige paremini, kui nende lehed on tolmust puhtad. Võta regulaarselt oma toataimedelt tolmu - see aitab hoida poorid lahti ning taimed näevad ka ilusamad välja. Palme nagu Forsteri kentiapalm võib paar nädala tagant isegi dušši alla viia! Kui soovid palmi samaaegselt ka kasta,  siis lase tal enne ümbrispotti tagasi asetamist kuivada.

Nipid, kuidas hooldada toataimiFoto: Karolina Grabowska, Pixabay

Samal teemal

9. veebruar 2020, 17:34
Kevadeni on veel aega! Klaaspurgi sisse mikroaia loomine pakub rohenäpule rohkelt rõõmu
3. mai 2019, 07:31
Supertaim, mida kindlasti oma koju vajad!
14. november 2018, 13:10
5 head nippi, kuidas toataimedega kodu kaunistada