Kodu ja Aed

Põnevad faktid, mida sa ahjukütmisest siiani pole teadnud (22)

Tuuli Mäemat, 24. oktoober 2019, 07:00
Toas on juba jahe! Loe, mida peaksid ahju kütmise kohta teadma! Foto: Matt Seymour/ Unsplash
Juba paljudes kodudes on vaja ahju kütta, et tuba soojaks saada. Siin on kaheksa fakti, mis ilmselt üllatavad sind. 

8 põnevat fakti ahju kütmise kohta: 

1. Kütta on võimalik nii, et kamina uks ei tuhmu. Selleks peaks olema kamina uks selline, mille küljes on nii all kui üleval tuulutusrest. Alumine on isegi ülemisest olulisem.

2. Kamina või ahju ust saab puhastada tuhaga. Tegu peab olema puutuhaga, kus pole liiva hulgas. Tuhk tuleb panna pesukäsna peale ja nühkida.

3. Kamina klaasuksest peavad puud olema paigutatud vähemalt 10cm kaugusele.

4. Ahju võib teha tule üks, kaks või kolm korda päevas. Kahe põlemise vahele peaks jääma neli kuni viis tundi.

5. Mõõtmised näitavad, et kodude korstendest võib lühikese aja jooksul mitmeid kordi rohkem ohtlikke saasteained õhku paiskuda, kui ühest prügipõletustehasest paljude aastate jooksul.

6. Ahjuküttega majja on oluline paigaldada vinguandur, sest vingu suitsuandur ära ei tunne.

7. Vingugaas ehk CO on värvitu, maitsetu ja lõhnatu. Mürgistuse tunnused on peavalu, pööritus, nõrkus, väsimus ja teadvuse kadu. Kasuta kodus kindlasti vinguandurit!

8. Põlemine peab olema võimalikult kiire. Keskmise tule korral umbes kaks tundi.

Head nipid, kuidas ahjud ja kaminad puhtana hoida:

  • Puhasta kolle tahmast. Enne igat kütmist puhasta tulease tahmast. Kogu koldest kokku sinna jäänud tuhk ja viska plekkämbrisse. Seejärel tühjenda tuhasahtli sisu ja puhasta ka selle alus lahtisest tuhast. Liigne tuhk küttekoldes takistab õhu juurdevoolu ning põlemisgaasid ei põle täielikult ära. Samuti kulub soojuse saamiseks rohkem küttematerjali. Kaminast või ahjust tuha puhastamiseks on olemas ka tuhaimurid, mis töö kiiresti ära teevad.
  • Puhasta korstnalõõrid pigist. Pigi tekkimise ennetamiseks ning juba tekkinud pigi eemaldamiseks on kaminapoodides müügil pigihalud, tabletid ning pulber.
  • Kahhelpinnad puhtaks. Ahju kahhelkivisid tuleks puhastada, kui ahi on täielikult jahtunud. Puhastamiseks piisab niiskest lapist. Liiga märk lapp võib vuugikohad kuivades laiguliseks jätta.
  • Tahmunud klaasuks. Klaasist ahjuukse puhastamiseks tuleks oodata, kuni ahi on külm. Selleks on erinevaid poevahendeid, aga hästi töötab ka niiske majapidamispaberi ja tuhaga määrdunud kohtade hõõrumine. Puhastades ole ettevaatlik, sest tahma ja vee segu on leeliseline ning võib limaskestale sattudes neid ärritada.

Samal teemal

28. november 2018, 17:28
GRAAFIKUD | Punane kukk nõuab enim üksikute 60ndates meeste elusid
23. november 2018, 14:16
Varbad külmetavad? Küta tuba tantsuga kuumaks!
6. märts 2018, 08:44
Päästeamet: suletud siiber võib maksta elu!