Sisustus

Maailma kõige lemmikum koht 

Piret Tali, 9. juuni 2019, 12:00
Anni filigraanselt valge köök saab täiendust mõnusa väikese lauaga, mille taga saab nii hommikust süüa kui ka tööd teha. Teler seinal koos betoonist kella ja peidetud ruuterikapiga mõjub nagu kunst.
Iga hooajaga tõusevad järjest enam hinda nutikate lahendustega väikekorterid, kuhu noor inimene omale elupaiga loob.

Anni filigraanselt valge köök saab täiendust mõnusa väikese lauaga, mille taga saab nii hommikust süüa kui ka tööd teha. Teler seinal koos betoonist kella ja peidetud ruuterikapiga mõjub nagu kunst.
.

Palju ruumi pole ju kiireks linnaeluks vaja, eriti praeguste kinnisvarahindade juures. Nii kujundas Anni Peebo oma esimese, 28 m2 suuruse isikliku kodu ajaloolise hoone uusarenduses. “See on minu maailma kõige lemmikum koht esimesest ööst peale,” sõnab ta rõõmsalt.

Korteri ostmisel sai oluliseks maja asukoht (nii kesklinnas, et autot ja isegi ühistransporti pole alati vaja). Ka oli Annile oluline maja seisukord, kuna tegu oli 1930. aastatel ehitatud hoone uuendusega, võis kindel olla, et kõik kommunikatsioonid on taastatud ja toimivad ning ei pea tervet elu veetma ehitades ja ühistuga asju klaarides.
“Rahaliste võimaluste tõttu tuli kodu suuruse osas teha kompromiss,” sõnab Anni. Ostuks pidi võtma laenu ja enamik vajalikke töid (siseviimistlus oli suuresti juba tehtud) sai valmis pere ja eelkõige isa abiga.
“Nüüdseks on selgunud, et 28-ruutmeetrisesse ühetoalisse korterisse on pisut planeerides võimalik tekitada ruumikas köök, avatud garderoob, magamistuba ja elutuba ning vannituppa kõik vajalik ära mahutada,” ütleb Anni. Talle meeldib puhas ja lihtne skandinaavialik stiil, kus kombineerida vahvaid detaile, taastatud vana ja Pintrestist pärit ideid.

L-kujuline köök mahutab kõik vajaliku, mida kondiitriks õppinud Anni keskmisest nõudlikuma kokkajana vajab.
Peidetud ruuter.
Kui vahekardin üles tõsta, saab magamistoast elutoa osa ja telerit võib vaadata otse voodist. Vannitoa põranda materjal on arendaja valitud, tumedad detailid valges ruumis rõhutavad kontrastsust. Nutikas torudest tualettpaberihoidja.

Kardin kahe toa piiriks

Kuidas mahutada korterisse (mis ilmselt on olnud väike ärklituba ja kus on pikk koridor) ära nii intiimne magamistsoon kui ka külaliste vastuvõtuks sobilik elutuba? Anni lahendas asja kardinaga, mille saab kinnitada lakke. Siis moodustab see voodi kohale väikese baldahhiini. Aga kui kardin alla lasta, eraldab see voodi ja magamisala elutoast.

“Mul vedas, et leidsin diivani, mis sobis nii suuruselt kui stiililt mu väiksesse elutuppa,” sõnab Anni rõõmsalt. Nüüd saab seal nii telekat vaadata kui ka külalisi vastu võtta. Ega pea alati kasutama lahtikäivad diivanit, kus igapäevaselt sugugi nii mõnus magada pole kui laia madratsiga voodis. Ruumi suurusele vastav väike söögilaud täidab vajadusel ka kirjutus- ja arvutilaua rolli.
Juhtmeid, digiboksi ja ruuterit ei hakanud Anni peitma, vaid tõi need ekraani kohal esile, lisades kompositsiooni Eesti disaini ja kunsti ning taimi. Tulemuseks on juhtmepuntra ja kasti asemel sisekujunduslik element (endine riiul), millel silm puhkab. Soolaleivakingiks saadud Ceramicsi ­betoonist kell (samuti Eesti disain) sobib sinna nagu valatult.
Ehkki Anni kondiitrina ei tööta, on ta seda eriala õppinud. Nii olid tema nõudmised ka köögi osas üle keskmise, sest kokata talle meeldib. Väike L-kujuline helevalge köök on kõrgete lagedeni ­kappide-riiulitega sisustatud ja mahutab käepäraselt kõik vajaliku ning enamgi. Tööpinna taustaks on valitud ruumilise mustriga kahhel, mis järgib ülejäänud kodu väljapeetud stiili ega domineeri. Samas on elegantne ja naiselik.

.
Nii vannitoas kui ka garderoobis on kasutatud torusid. Maja vanuse rõhutamiseks sai korstnajalg osaliselt välja puhastatud.

Isa tehtud riiul ja garderoob

Anni kõige lemmikumad asjad kodus on tema kuldsete kätega isa tehtud. Näiteks avatud garderoobi kandekonstruktsioon. Kinnine garderoob või kapp oleks ruumi silmale oluliselt ahendanud. Avatud stangel on märksa lihtsam riideid hoida ja valida.
Sama industriaalne torustiil, mis siia raudtee ja Balti jaama kanti igati sobib, jätkub musta-valge ajastutruu kahliga (arendaja valik) vannitoas, kus on samas stiilis dušikardin ja tualettpaberi hoidja. Üks lahedaid lahendusi on puidust kast pesuvahendite ja musta pesu jaoks, mis on paigutatud pesumasina alla. Hoiab kokku ruumi ja tõstab ka pesumasina ukse sellisele kõrgusele, et küürutama ei pea.

Raske küsimus oli Annile see, mida hakata peale korstnajalaga, mis läbi maja ja ühtlasi ka läbi tema korteri kulgeb. Punast tellist oli kahju viimistlusega katta, ent eksponeerimiseks oli olukord kehvavõitu. Kompromissina on korstnajalg nüüd pooleldi viimistletud ja pooleldi väljapuhastatud, rõhutades hoone ajalugu. Täiesti viimistletud pinnana mõjunuks see steriilsemalt.
Annile meeldib väga ka magamistoa laud, mille ta ema oli ­kunagi lõkkeasemelt koju vedanud ja mille isa lihvides ja lakkides taastas. “Kuna mulle on alati meeldinud uue ja vana kombineerimine, olen proovinud seda teha ka enda kodus,” sõnab ta.
Voodi kohal rippuv riiul on tal kodurannalt leitud ajupuu. Isa aitas selle nahkrihmadega seinale kinnitada ning seal hoiab Anni armsaid asju. Näiteks graafilist lehte oma kodumaja fassaadist, mille üks sõber talle soolaleivakingiks tegi. Rohelised taimed annavad nooruslikku värskust. Modernset fiilingut aga netipankadest pärit ideed, nagu tulikirjas tähed või litritega padjapüürid kiirmoe-areenilt. “Ruumipuudust ma ei tunne,” sõnab Anni rõõmsalt. KK

ldeid ja nippe Kelmiküla väikekorterist

- Ruumi funktsiooni muutmine ei tähenda uste ümbertõstmist, piisab ka tekstiilkardinast.
- Vali üks stiil ja värv, näiteks valge, lisa tumedat kontrasti ja midagi industriaalset.
- Avariiulitel või mujal kasuta detaile, mis võimaldavad ruumi meeleolu hooajaliselt muuta.
- Eesti disain annab interjöörile trendi- ja disainiteadliku ilme.
- Kui juhtmeid ja muud tehnoträni pole võimalik peita, too need esile omal moel. Näiteks täienda ruuterit varjavat kasti lilledega.
- Avatud garderoob võimaldab igapäevaselt kauneid riideid kaeda ning hoiab garderoobi optimaalses suuruses.