Sisustus

Kuidas valida diivanit? 

Urve Vilk, 11. juuli 2019, 12:00
Foto: Living4media
Pehme mööbli ostul tasuks vaadata vastupidavust, välimuse ja hinna sobivust. Kestva ja kergelt puhastatava mööbli ihaleja võiks valida naturaalsest nahast diivani.

Mahukas diivan on hea kodus, kus käib rohkelt külalisi. Väiksed lauad on mugavalt liigutatavad.

Mis on diivani funktsioon? Kas see sobib ka igapäevaseks voodiks?

Mööblit tootva Võru Empaki tegevjuhi Remo Allikase sõnul sõltub valik pere rahakotist ja kasutaja igapäevastest vajadustest. “Kas soovitakse diivanil lihtsalt õhtul telekat vaadata või kasutatakse seda ka magamiseks,” ütleb ta ning hoiatab, et mitte kõik lahti­käivad diivanid pole igapäevaseks magamiseks mõeldud.
Soffa Inn juhatuse liige Revo Tilk soovitab hinnata ka mööbli kasutamise aktiivsust: “On suur vahe, kas mööbel on üksiku inime­­se kodus või terve päeva suure pere kasutuses.”
Tilga sõnul valib tavatarbija ennekõike hinna ja välimuse põhjal. “Julgen öelda, et 70% ostjatest vastupidavuse aspekti ei arvesta, olgu siis teadmatusest või muul põhjusel,” ütleb ta. “Mõtlemata sellele, kui pikaks ajaks seda välimust jagub.” Odava diivani puhul tuleb valmis olla selleks, et välimus ei pruugi paari aasta pärast sama olla.

Nahkdiivan on klassika, mis sobib tihedaks kasutuseks.Foto: Living4media

Mida vaadata kattekanga valikul?

Nii nagu parketi vastupidavusindeks näitab selle tugevust, on sarnane klass või indeks olemas ka kangastel ning Tilk soovitab seda müüjalt kindlasti küsida. “Kui kõige madalama klassi kangaga diivan maksab näiteks 399 eurot, siis sama mudel teise klassi kangaga 499 ning kolmanda klassi kangaga juba 699 eurot,” toob ta võrdluseks. Seda, et meeldivat mudelit toodetakse vaid ühte värvi, kunde kartma ei pea. Esimese klassi kangavalikus on 200–300 tooni, nii et igaüks leiab endale sobiva.

Ent kanga klassiga asi ei piirdu. On kangaid, mis on täis keemiat, ja on naturaalseid. On vastupidavamaid ja on villaseid, mis hakkavad kiiremini lokkima. Kui asjast ei tea, on lihtne eksida, paneb Tilk ostjale südamele.
Kuna turul on palju välismaist odavmööblit – kanga kulu ja maksumust arvesse võttes mõnikord absurdselt madala hinnaga –, pakuvad Tilga sõnul ka nemad hinnatundlikule ostjale odavama kattega diivaneid. “Ent selgitame kliendile alati riske. Ning lisame, et odava kanga puhul ei julge me anda garantiid, eriti kui kodus on lemmikloom,” kinnitab Tilk. Kuna enamik omatoodangust müüakse ise, on võimalik kõik üksikasjad kliendiga läbi arutada.

Kui pikk on diivani kasutusiga?

Ühest vastust anda on keeruline, tunnistab Tilk. “Oleme tootnud paarkümmend aastat mööblit Skandinaaviasse ja seal üle viie aasta kestvat mööblit ei otsita,” märgib ta. Seal on kombeks umbes viie aasta tagant värskendusremonti teha, mistõttu puudub tarvidus kauem kestva mööbli järele.
Meil on kohati vastupidi – mööblit pärandatakse isalt pojale. “Mõnigi kord ollakse pettunud, kui peale kümneaastast kasutamist on diivan ära vajunud ja vajab väljavahetamist,” kirjeldab Tilk.

Valge kate võiks pealt ära käia. Isegi kui väga hoolas olla, tekib ikka plekke ja määrdumist.Foto: Living4media

10 aastat vana diivan – jätta või ära visata?

Allikase sõnul on diivanit aina keerulisem investeeringuks nimetada: kui varem osteti see ehk tõesti kümneks aastaks, siis praegu pigem kolmeks-neljaks. Kui tegu pole just eritellimustootega, mis maksab rohkem ja on seetõttu ka vastupidavam. “Värvide ja kangaste valik on meeletu ning diivani vahetamine kolme-nelja aasta tagant on tavaks saanud,” räägib Allikas. Tuues põhjenduseks, et ka meil on värskendusremont üha sagedasem. Mis tähendab, et värve ja valgustust uuendades soovitakse välja vahetada ka pehme mööbel. Ent alati on kliente, kes toovad 10–20 aastat tagasi ostetud tooli renoveerida, tunnistab Allikas.

Suurele diivanile saab loominguliselt patju ja üleviskeid lisada, viimased aitavad ka diivanit puhtana hoida.Foto: Living4media
Rohked padjad annavad ka lihtsale diivanile pehmust juurde. Lisaks on padjakatteid kerge vahetada.Foto: Living4media

Nahkmööbel - laste ja loomade puhul kindel valik

Kui kavas on soetada diivan pikemaks ajaks, soovitab Allikas teha veidi suurem väljaminek ja osta nahast diivan. Mitte kunstnahast, mis ei pruugi olla kuigi vastupidav, vaid naturaalsest nahast.
“Oleme näinud diivaneid, millelt kate on hakanud juba paari aastaga maha kooruma,” ütleb ta. Kunstmaterjali, kuna see on väga soodsa hinnaga, on mõistlik kasutada küll, aga diivani mitteaktiivsetel osadel, näiteks seljatagustel.
Neile, kes nahka ei taha – seda peetakse istumise all ebamugavaks ja külmaks –, soovitab Tilk seada prioriteedid tähtsuse järjekorda. Eriti juhul, kui kodus on loomad, kes samuti mööblit “kasutavad” – juba mõne kuu järel võivad siis kangast kattel kulumisjäljed paistma hakata. “Valida tuleb emma-kumma heaolu – kas enda või looma oma,” lisab ta. Paraku pole loomakindlat kangast olemas.

“On tõesti inimesi, kes väidavad, et nahk neile ei sobi,” möönab Allikas, lisades, et pigem on see kinni harjumuses. Algul võib olla ehk keeruline harjuda, aga samas on nahka väga lihtne hooldada. “Eriti kui peres on lapsed – siis kipub ikka midagi diivanile kukku­­ma, seda enam, et tänapäeva noored on harjunud teleka ees ka sööma,” leiab Allikas. Tema sõnul pole naha puhastamisega mingit probleemi. Mustuse saab lihtsalt lapiga ära pühkida, samas kui tekstiili naljalt enam puhtaks ei saa.
Suurema nahkdiivani hind algab tuhandest eurost – loomanahk ostetakse börsilt ja lastakse mööblitootja jaoks spetsiaalselt toota. “Nahk võib olla kas pehmem või jäigem ja maksta vastavalt sellele 20–80 eurot meeter,” selgitab Allikas.

Ent pehme mööbli eluiga sõltub ka karkassist. Allikas soovitab vaadata diivani alla. “Eesti tootjad kasutavad enamasti täisvineeri või täispuitu, mis annab tootele pikema ea. Mujal toodetud odaval mööblil – ehkki ka selle kvaliteet on palju paranenud, nii et see võib juba üsna hea välja näha – on all ikka vaid saepuruplaat,” hoiatab ta. Ka veebipoest ostes tasub seda silmas pidada: kuigi diivani­alust ei pruugi piltidel näha, on ostjal õigus kaup 14 päeva jooksul tagastada, mida tasub probleemi ilmnedes ka teha.
Hea, kui mööbli katteriie ja karkass vananevad samas tempos, leiab Tilk. Tema sõnul pole karkassile uue katte pealepanek tootmise seisukohast kuigi mõistlik tegevus.
Allikase sõnul aitab eeltöö – valida tasub parema hinna-kvaliteedi suhtega toode. Ei piisa, kui ühest poest nõu küsida, vaid tasub rohkem ringi vaadata. “Seda enam, et meie keskmise palgaga võrreldes pole pehme mööbli hind sugugi väike.” Üks ja sama toode võib olla müügil mitmes poes ja väga erineva hinnaga, lisaks tasub jälgida allahindlusi, soovitab Allikas. KK

Õdusa olemisega samet on nüüd ka sisustusmoes.Foto: Asuntomessut

Tagasihoidlikule diivanile saab patjade ja padjakatetega vürtsi lisada. Siin on värvid võetud vaibalt.Foto: Asuntomessut
Diivanid toetavad vormilt ja värvilt rahulikku nappi sisekujundust.Foto: Asuntomessut
Avatud söögi- ja elutoa kujunduses korduvad kolm põhitooni. Foto: Asuntomessut
Neli lisapatja diivanile ja sädelev staar ongi elutoas.Foto: Asuntomessut

Põhjamaine sinine on samuti praegu sisustusmoes. Pehmet mööblit ühendavad retrostiilis jalad.Foto: Asuntomessut
Uus puit tuleb heleda taustal imehästi esile. Siingi on diivanil pigem vaikse kaaslase roll.Foto: Asuntomessut
Padjad ja pleedid annavad diivanile näo. Lasteperes on hea, kui samas stiilis patju jagub ka põrandale.Foto: Asuntomessut
Kui televiisori vaatamise paik on elutoast eemal, võib “diivani“ moodustada ka suurtest patjadest.Foto: Priit Grepp

Rõhk on maaliga seinal. Mööbel on toonilt tagasihoidlik, kuid 1960ndate meeleolus disainiga.Foto: Priit Grepp

 

Diivanit valides vaata:

...funktsiooni. Kas üksikule inimesele või suurele perele? Kas kodus on lemmikloomi?

...konstruktsiooni. Kas diivanil magatakse? Kas vahel harva või regulaarselt?

...katet. Kanga välimus peaks vastama soovitule. Kui peres on allergikuid, vali naturaalne materjal. Hinda ka katte vastupidavust!

Hooldatud diivan peab kauem vastu!