Sisustus

Vanaema maja uus elu Tõstamaal (2)

Piret Tali, 11. märts 2019, 17:00
Kodukirja lugejate lemmik kodu. Priit Grepp
Kui Tallinnasse õppima ja tööle läinud Merlin hiljem koos elukaaslase Ardi ja poja Harriga ühist kodumaja hakkas otsima, vaatasid nad suure krundiga vanade maamajade järele terve aasta üle terve Eesti.

KES: Merlin, Ardi ja vigurivänt Harri (2 a 6 k) MIS: 160 m2 eramu Tõstamaal BLOGI: Instagram / homeinestonia Priit Grepp
Köök ja WC jäid endisele kohale, kunagisest garaažist sai lastetuba ja rõdu ehitati ümber magamistoaks. Priit Grepp
Merlin otsustas põrandaplaatide mustriga jätkata ka seinal. Samuti eksperimenteeris ta toonidega – lõpuks pole ka plaatide ülevärvimine eriti keeruline. Priit Grepp
Kitsas köögiaken avaneb tänava poole, ent hoone ise jääb teest kaugemale allamäge. Elutoa vaated on lõuna ja mere suunas, mereni on paarsada meetrit. Priit Grepp

Omaaegne, vanaisa tehtud katusesõrestik vajas uuendamist. Ümberehitusel oligi see kõige keerukam töö, aga vaeva väärt. Noor pere ongi nüüd eriti rahul avatud elutoa kõrgete lagede ja restaureeritud sõrestikuga. Priit Grepp

“Tallinna minnes arvasin, et ei taha kunagi maale tagasi tulla. Aga kui laps sündis ja pere tekkis, mõtted muutusid,” sõnab Merlin. Ootamatult tekkis koduvalikusse vanaema surma järel tühjaks jäänud maja, kus ta ka ise lapsena oli elanud. “Tõstamaal elav isa siis ütles, et tema kahte maja pidada ei jaksa ja teist müüki panna ei raatsi, võtku me see omale,” meenutab Merlin. 

Maja oli heas korras ning juba omal ajal silmapaistva sisustusega, tekstiil- ja fototapeetidega, mida Peterburist toomas käidi. Tegelikult oleks võinud sinna ka remonti tegemata sisse kolida.
Kuna nii Merlin kui Ardi on maalt pärit, otsustati see tühjana seisev maja taas üles ehitada ja just sellisena, nagu endale meeldib.
Merlinilt oli juba ennegi, kui ta kodukanti käima juhtus, alati küsitud, millal ta siia tagasi tuleb. “Teadsin, et vajadusel on mul siin töökoht olemas,” ütleb Merlin. Nüüd töötab ta Tõstamaa mõisas asuvas keskkoolis kehalise kasvatuse õpetajana ja klassijuhatajana. Ardi amet aga ei nõuagi kontoris istumist, vaid interneti olemasolu.
Nii Merlin kui Ardi on elu jooksul kõvasti sporti teinud ja seda eriala ülikoolis õppinud. Merlin on võrkpallur ja Ardi korvpallur. Maal elades on Ardi saanud ka motokrossiga tegeleda ning väike Harrigi on juba motika seljas istunud.

Puidust paneelid muudavad kõrge elutoa kujunduse hubasemaks. Priit Grepp

Sisse kolides polnud noorel perel ei sööginõusid, käterätikuid ega muud esmavajalikku, kõik see sai soetatud hiljem ühest kohast ja ühtses stiilis. Priit Grepp
Taastatud võrr on Ardi kabinetis uhkelt esil. Tegelikult on see töökorras ja õues on sellega ka paar ringi tehtud. Priit Grepp
Tükike omaaegsest fototapeedist. Priit Grepp
Selle kevade plaan on ehitada valmis terrass, kuhu hakkab pääsema ka suurest magamistoast. Priit Grepp

Alles jäi neli seina
Ehitama hakati 2017. aasta augustis ja pisut vähem kui aastaga sai kõik valmis. “Alles jätsime ainult neli juppi välisseintest,” ütleb Merlin. “Tahtsime avaramat ruumi.” Nüüd avaneb suurte akendega hoone lõunasse ja mere suunas ning sinnapoole tuleb ka terrass. Sinna paistab päike peaaegu terve päeva.
Endisest garaažist sai lapsetuba, suure magamistoa voodikoht asunuks vanasti õues, varem avatud rõdu asemele ehitati Ardi kontor. Köök ja WC jäid esialgsesse kohta, samuti toad, kuigi nende seinu tuli nihutada. “Kerge see planeerimine ei olnud,” teeb Merlin kokkuvõtte.
Tema isa, kes samuti selles majas oli elanud, loobus esialgu suurt lammutamist jälgimast, sest emotsionaalne side varasemaga oli liiga tugev. Aga nädala pärast juba tuli, oli ehitusel suureks abiks ning lõpuks ei hoidnud kiidusõnu kokku.
Internetis ringi vaadates oli Merlin kujundanud omale pildi ideaalsest elamisest. Vaba käega või hariliku joonlauaga pani kõik soovitu paberile ja saatis tuttavale projekteerijale, kes nende põhjal projekti valmis tegi. Eesmärk oli pimedad nurgatagused ja seinajupid kaotada.
Selgus, et Tallinnast sedavõrd kaugel asuva maja renoveerimiseks laenu saada on oluliselt keerulisem kui muidu. “Pangast käidi mitu korda vaatamas ja muudkui ohati, et asuks see kusagil, kus on pisutki aktiivsem kinnisvara­arendus,” seletab Merlin laenuvõtmise tagamaid.
Seitsmekümnendatel ehitatud elamu ümber­ehituse käigus paigaldati maaküte ning ka elektrisüsteem sai uus.
“Aiandus käiks mulle üle jõu, ühe maasikapeenra lapse tarvis tegin, aga rohkemaks pole praegu aega,” ütleb Merlin. Ta ei pea end eriti suureks aiafänniks. “Kunagi hiljem, kui aega on rohkem,” sõnab ta.

Üks maja kahest magamistoast on pastelltoonides. Priit Grepp
Maja sisekujundus on mitmeaastase ettevalmistuse, Instagramis ja Pinterestis surfamise ning omavahelise vaidlemise tulemus. Abiks olid ka Norra ja Rootsi sisustusajakirjad. Priit Grepp
Suur magamistuba on kujundatud kontrastses värvigammas. Priit Grepp

Toalilled on leidnud oma koha duširuumis. Priit Grepp
Vannitoas domineerivad betoon ja puit. Priit Grepp

Skandinaavia stiil lisadega
Oma maja ehitamisel tekkis Merlinil ka sisustushuvi. Inspiratsiooni ammutas ta Instagramist, Pinterestist ning õemehe kirjastusest saadud norra- ja rootsikeelsetest sisustusajakirjadest. Ehituse ajal pidas ta ka blogi. Kui maja valmis sai, küsisid paljud sõbrad pettunult, et kuhu nüüd postitused jäävad, sest nad olid nii harjunud igapäevasele remondiseriaalile kaasa elama.
Merlinile meeldib skandinaavialik sisustus, aga selline, kus on lisaks natuke boheemlikku, rustikaalset. “Päris puhas Skandinaavia stiil see pole, minu jaoks olnuks see liiga külm ja hele,” ütleb Merlin. Seega tõi ta sisustusse palju puitu. Tänu Ardile on igas ruumis vähemalt üks puitsein.
Merlini suur unistus oli laeni väljapuhastatud fermid. “Suur oli mu rõõm, kui selgus, et ka siin majas õnnestub need välja puhastada,” meenutab ta.
Ehitajad leiti õnneks siitsamast Tõstamaalt, naabermajast ning neid kiites ei hoia perenaine kiidusõnu kokku. Ükskõik millise ideega ta välja tuli, suutsid mehed selle ellu viia. “Kuna ma tunnen neid, siis usalduskrediit oli olemas. Nemad alustasid juurdeehituse vundamendi valamisest ja müüride ladumisest ning lõpetasid aknalaudade ja põrandaliistude paigaldamisega – kõik sai väga kvaliteetne,” räägib Merlin.
Üürikorter Tallinnas oli perel suve alguseni alles, sügisel pidi Merlin kooli tööle minema. Seega sisse koliti kohe, kui põrandad maas ja kööki sai paika kraanikauss, algul magati odaval madratsil.

Lastetoa värvid valiti valdavalt mänguasjade järgi. Priit Grepp

Võrkpalluri ja korvpalluri lapse esimene sünnipäevakink oli pallikorv. Priit Grepp
Ehitamise algusest oli möödas napp aasta, kui majja sisse koliti. Kõik sisustus on tekkinud juba sees elades. Priit Grepp
“Kui arvesse võtta ka mõned ämblikud ja metsatukast pärit sipelgad, keda Harri hoolikalt õue tagasi viib, on elanike arv siin majas suurem,” naerab ema. Priit Grepp
Tänu Ardile on igas ruumis vähemalt üks puitsein. Lastetoas mõjub see eriti hubaselt ja soojalt. Priit Grepp

Lelude värvides lastetuba
Harri mänguasjad said paljuski lastetoa värvigamma aluseks. Värve telliti Hollandist ja need on valdavalt naturaalsed. Korvpalluri pojana sai Harri omale korvirõnga juba esimeseks sünnipäevaks ning nüüd suudab ta palli põrgatada, püüda ja korvi visata. Lasteaiakohaga polnud probleeme, oli kordi lihtsam kui linnas.
Avatud köögiga elutoas eksperimenteeris Merlin kuusnurkse plaadiga ja selgus, et põrandaplaat sünnib ka seina panna. “Mul oli ju mitu aastat aega planeerida ja ideid ammutada ning ehitades tuli ideed lihtsalt teoks teha,” meenutab ta. “Lõpptulemus sai just selline, nagu soovisin.” Kuigi varem polnud Merlin sisekujundusega tegelenud, kasvas tegutsedes ka eneseusaldus. Samuti teadmine, et ise tehes ja nipitades maksavad asjad hulga vähem kui salongides.
“Naturaalne lubikrohv, mida me algul seintele plaanisime, oli kümme korda kallim kui tavaline ehituskrohv, nii et kasutasime naturaalset vaid elutoas ja koridoris,” sõnab ta. Algul, kui noored uude kodusse kolisid, sõid nad veel tükk aega ühekordsetelt nõudelt. Siis aga tellisid kõik vajaliku Ikeast ja mujalt, alates käterättidest ja pannidest kuni nõudeni välja. “Paljud showruumid müüvad kaupu poole hinnaga,” teab Merlin. Nii sai Rugist tellitud madratsid ja voodid ning sobivad baaripukid.
Sooja aja saabudes on esimene plaan terrassi tegemine ja seejärel kõrvalhoonest sauna ja korraliku garaaži ehitamine. “Panga silmis pole meie Tõstamaal asuv maja palju väärt, kaugel sellest, mis Tallinna lähedal põllu peal. Aga ega meil polegi plaanis seda müüa,” sõnab perenaine. “See on meie kodu.”

Naturaalse lubikrohviga eksperimenteeris pere elutoas ja koridoris, mujal kasutas odavamat ehituskrohvi. Priit Grepp
Kontrastsetes toonides esik. Priit Grepp

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2633
malle.pajula@kodukiri.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee