Kodu ja Aed

Milline kasvuhoone on kõige vastupidavam ehk Kuidas valida triiphoonet 

Helen Serka Sanchez, 13. aprill 2019, 16:17
Hea kasvuhoone teenib aednikku aastaid.Foto: Aldo Luud / Õhtuleht
Triiphoone annab võimaluse kasvatada aedvilju, mis Eesti kliimas avamaal ei õnnestuks või mille hooaeg jääks seal liiga lühikeseks. Kuna kasvuhoone tähendab nii rahalist kui ka ajalist investeeringut, mõtle enne ostu läbi, millist kasvuhoonet vajad.

 

Samal teemal

Sobiva kasvuhoone valikul tuleks kõigepealt läbi mõelda, kui kaua soovid seda kasutada ja kui suur on pere köögiviljavajadus. Taimi peaks olema nii palju, et naudid nendega tegelemist – et see poleks tüütu kohustus. Kui tegemist on ühekordse prooviprojektiga, sobib väike kilekasvuhoone või -tunnel, millele on aias lihtne kohta leida. Samas tea, et suurel kasvumajal on palju eeliseid. Eelkõige on see mugav, sest peale taimede on seal koht ka tööpinnale, riiulitele ja kastmisanumatele ning liikumisruumi.

Õigesti valitud korralik kasvuhoone on ka eluaegne investeering, sest heaperemehelikult ümber käies teenib see truult aastakümneid. Seega vali hoolega ja osta parim, mida saad endale lubada.

 

Kilekasvuhoone

Varem tehti kasvuhooneid enamasti puitkarkassile ja kaeti kilega, kuid tänapäeval on neile ka tsingitud terasraame.

Kasvuhoonele on poodides saadaval nii tavalist kui ka armeeritud kilet, mis on tugev ja peab kauem vastu. Sel on ka UV-kaitse, mis tähendab, et see ei murene päikese käes. Kui teed kasvuhoone tavalise kilega, pane kile alla aia- või tuulevõrk – nii püsib kile kauem tervena.

Kilekasvuhoone kõige suurem eelis on soodne rajamishind, kuid pikapeale tuleb selle hind tõenäoliselt kallim kui polükarbonaadist kasvuhoonel, kuna meie kliimas ei pea kile kuigi kaua vastu.

 

Kõige vastupidavam on alumiiniumraamiga polükarbonaadist kasvuhoone. Paksu alumiiniumprofiilist raamiga kasvuhoone on küll kallis, kuid võib vastu pidada kogu aiapidaja eluaja. Oluline on ka kattematerjali hea kvaliteet. Võrreldes kilega peab polükarbonaat vastu kauem ja on ka soojapidavam. Polükarbonaati on erinevas paksuses, näiteks 4 ja 10 mm, mis annab vastavalt parema vastupidavuse ja soojakindluse.

Väga levinud on klaaskasvuhooned, mida eelistatakse ilusa väljanägemise pärast. Samas on klaasi miinus purunemisoht lumerohketel talvedel ja suvel tugev päikesekiirgus, mis võib taimi kõrvetada.

Kui võrrelda klaasi ja polükarbonaati, on viimane vastupidavam ja kasvuhoone soojeneb poole kiiremini. Polükarbonaadi puhul on ka temperatuurikõikumine väiksem.

Selleks et nautida mõlema materjali eeliseid, on võimalik neid kombineerida. Vastupidava ja liigse päikese eest kaitsva katuse võib teha polükarbonaadist, kasvuhoone seinad aga klaasist.

Kasvuhoone konstruktsioonile lisab tugevust vundament. Paigaldamisel tuleb kasvuhoone tugevalt ankrutega vundamendi külge kinnitada.

 

Päikeseline asukoht

Kasvuhoone peaks aias paiknema võimalikult päikesepaistelises kohas. Arvestama peaks ka puude asukohaga – alles istutatud puud kasvavad tulevikus, puudega koos pikenevad ka nende varjud. Seega arvesta, et kasvuhoone jääks ka aastaid hiljem päikese kätte.

Lehtpuude lähedus lisab kasvuhoonele sügisel ka murduvate okste ja langevate lehtede mure, mida katuselt koristada. Võimalusel paiguta triiphoone põhja- lõuna suunas.

 

Lisaseadmed kasvuhoones

Tänapäeval hinnatakse kasvuhoone juures aina enam ka kasutusmugavust. Populaarsemad lisamugavused on tilkkastmissüsteem ja automaatsed aknaavajad.

Hommikul enne kodust lahkumist tuleb teha otsus, kas kasvuhoone aknad avada või mitte, kuid heitlikul suvel võib ilm tundidega muutuda. Akende automaatavajad reageerivad ise temperatuurile: avavad hommikul kasvuhoone katuse aknad ja kui õhtul temperatuur langeb, panevad need kinni. Nii võib kodust ka veidi kauemaks ära minna, ilma et kasvuhoones olevate taimede pärast muretsema peaks.

Lisavalgus kasvuhoones on otstarbekas siis, kui tegemist on köetava kasvuhoonega, mida kasutatakse aasta ringi. Sellisel juhul vajavad taimed novembrist veebruarini lisavalgust.

 

Ajutised lahendused algajale

Kui sa pole kindel, kas tahad oma aega ja raha suurde kasvuhoonesse investeerida, proovi mõnd ajutist lahendust. Selleks raja kiletunnel, osta kaanega kasvulava või minikasvuhoone. Pärast esimest hooaega saad teada, kas sa oled rohenäpp ja valmis suuremaks väljakutseks aedviljade kasvatamisel.