Aed

Soovitage head sõstart! 

Väino Eskla, Ingrid Sembach-Hõbemägi, 14. juuni 2019, 10:54
‘Aili’ - uus omapärane punase sõstra sort Soomest.Foto: Väino Eskla
Aiandusagronoom Väino Eskla on seda lauset laatadel käies kuulnud lugematu arv kordi. Tema teab, sest on paljusid sõstrasorte kasvatanud ja katsetanud juba 35 aastat.

Eskla aias Kuusalu kandis kasvab üle 60 musta sõstra sordi, aga ka punaseid, valgeid ja roosaviljalisi sõstraid.
Eesti kliimaoludesse sobivad kõige paremini just lähiriikide – Venemaa, Ukraina, Valgevene, Läti sordid, aga ka Soome ja Rootsi omad. Hollandist ja Suurbritanniast pärit sordid ei ole Eskla hinnangul aiapidajate jaoks nii ahvatlevaks osutunud. Ehkki enamik rohenäppudest eelistab suurte ja mahemagusate viljadega sorte, leidub neidki, kes armastavad hapukamaid-vürtsikamaid marju.
Möödunudaastane kuum suvi jättis oma jälje ka sõstardele. Põud, ebatavaliselt kõrge õhutemperatuur ja suur saagikanne kurnasid põõsaid tugevasti ning selle tagajärjel on mitmel pool põõsastel üsna palju osaliselt kuivanud oksi. Need tuleb lähima terve harunemiskohani tagasi lõigata. „Kui eelmisel kevadel oli õitsemisajal kohati liigagi palju soojust, siis tänavu on täiesti vastupidi – mitme öö miinuskraadid võisid üsna suurt kahju teha,“ nendib Eskla.

Edasi lugemiseks vajuta:

TOIMETAJA

+372 5199 3733
dagmar.reinolt@kodukiri.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee