Sisuturundus

Balti Jaama Turg – värviline teekond uue ja vana sümbioosis 

Balti Jaama Turg, 5. juuni 2019, 10:36
Balti Jaama Turg on omapärane sümbioos vanast ja uuest. Turg asub paekivist laohoones, mida on aegade jooksul ümber ehitatud, ning kust võib nüüdisajal leida kõike – parimast juurviljavalikust kuni nõukaaegsete toodeteni välja. Jalutuskäik Balti Jaama Turul on omamoodi elamus.

Iseenesest mõistetavalt on nädalavahetus (eriti laupäev) kõige populaarsem aeg turu külastamiseks. Kes otsib meeliületavat siginat-saginat, sel tasub igal juhul turu külastus ette võtta laupäeva pärastlõunal.

Saabudes Tallinna südalinna poolt Balti Jaama turule, köidab kõigepealt nii pilku kui kõrva särtsakas akordionimängija. Jälgides teda mõne minuti võib näha, kuidas nii mõnigi mööduja paar münti tema kaabusse poetab.

On aeg poodlema minna. Peasissekäigust sisenedes jõuab kõigepealt juurviljatänavale, mis on turu kõige populaarsem. Peaasjalikult armastavad juurviljatänaval uudistamas käia vanemad inimesed, kuid palju leidub ka noori. „Krõmpsuta vahepealaks vikerkaarevärvi Eesti porgandeid,“ on ühel tahvlil vahva üleskutse. Veidi eemal müüakse toekat juurvilja, krapsakat köögivilja, pirakat puuvilja, mahlakat tomatit, sisukat hoidist, menukat mett – just niimoodi lubavad sildid. Naeratus tuleb vägisi näole ja uudistan, mida lettidel pakutakse. Valik on tõesti suur ning ühtäkki tekib suur kihk osta ka neid tooteid, mida ei plaaninud.. või mida isegi tavaliselt ei tarbi. Suve algul on veel palju välismaist kaupa, kuid juba on lettidel ka Eesti kurke ja tomateid. Ei ole enam kaugel aeg, kui saab isegi Eesti maasikaid! Ja kust mujalt ikka leiab esimesi kodumaiseid maasikaid kui mitte turult?

Jään seisma hoidiseleti juures, kus müüja parasjagu vestleb kahe kliendiga. Tal on taldriku peal väikesed lusikad, et poodleja saaks degusteerida. „Nii hea, et te jälle turul tagasi olete! Perekond juba igatses teie mehu,“ ütleb keskealine naine. Võib vaid eeldada, et tegemist on hoidisemüüja püsikliendiga. Turul on tavapärane, et külastajatel tekivad lemmikud kaupmehed, kelle juurde viib tee alati tagasi ning, miks mitte, saab juba väikest allahindlust.

Juurviljatänavalt pääseb aga lihahalli ja sealt edasi omapärase lõhnaga kalahalli – siin leiab võib-olla et linna kõige värskemat kraami. Lettide taha on koondunud rohkelt väikekaupmehi, kes oskavad kliendile oma toodangu osas nõu anda ning selle valmimisloost pajatada.

Turuhoonest välja astudes jõuab aga välitänavale, kus vaatab vastu terve hulk pisikesi putkasid. Nende hulgast leiab nii pagaripoode, telefoniärisid kui ka mänguasjakauplusi. Suvisel ajal on ilmselt suurimaks tõmbenumbriks väliturg! Mõned kauplejad on samad, mis juurviljaturul, teised aga saabunud vaid suvehooajaks. Nii seisab alati teatud hulk lette tühjana, kui mõni hooajaline kaupleja soovib pinda rentida päevaks, nädalaks või kuuks.

Väliturul jalutades hakkab suu vett jooksma! Magusad maasikad, särtsakad herned, väljakutsuvad mustikad, rõõmsavärvilised tomatid, kelmika mekiga hapukurgid – leiab kõike! Kõnni vaid ühe leti äärest teise juurde, suhtle müüjaga ning orienteeru hindademeres. Kes aga ei viitsi parima hinna ja kvaliteedi suhet välja peilida, võib ostud soetada ka esimese ettejuhtuva leti ääres. Hea hind on garanteeritud igal juhul. Muide, enamike putkade ja lettide juures on võimalik maksta ka pangakaardiga.

Peamine turumelu käib esimesel korrusel ja õues. 0-korruselt leiab Selveri ja erinevaid teenuseid (näiteks juuksur, keemiline puhastus, arvutite parandus), teiselt korruselt aga valiku riideid, kosmeetikat, suveniire ning antiikkraami. Mööda Balti Jaama Turu teist korrust jalutamine on ka põnev elamus ning sinna tasub uudistama minna isegi juhul, kui ei ole rõivaste või kosmeetika otsingul.

Nostalgiaretkele satud aga siis, kui jõuad teisel korrusel nõukaaegsete vidinate lettide juurde. Venekeelne muusika taustal mängimas, saab uudistada nii nõukaaegseid tikutopse, lelusid, vanu telefone, kristallnõusid kui ka palju muud. Muide, tegemist on ideaalse kohaga, kuhu võtta väikelapsed kaasa – põnnid saavad aimdust sellest, milline oli nende vanemate ja vanavanemate elu lapsepõlves!

Väljudes turult Kopli poolses otsas, satub avarale alale, kus on rohkelt pinke ja laudu. Siin-seal istuvad nii noored kui vanemad, kes naudivad päikest või loevad raamatut. Sealsamas on veel kaubitsejaid, kes pakuvad kõike, mis on kirbuturule kohane: arvelauast kasukani. „Kas teil jalgrattaketti on?“ uurib üks vanem härra kauplejalt. Loomulikult on, kuidas muidu!

Pikal avastusretkel võib hakata nälg näpistama, kuid pole probleemi – nii Balti Jaama Turu hoones kui ka selle Depoo osas rohkelt toidukohti. Eriti populaarsed (peaasjalikult noorte seas) on särtsakad tänavatoidukohad.

Kui kaua võtta aega turul uudistamiseks? Tunnist jääb kindlasti väheks. Kui soovid rahulikult ringi vaadata, siis võiks julgelt mitu tundi vaba aega olla. Pealegi on turul iga kord midagi uut, nii et igav ei hakka! See on garanteeritud!

Veel põnevat infot saad Balti Jaama Turu kodulehelt SIIT!