Sisuturundus

Õuemööbel kui ajastu märk – mida see tähendab? 

Home4you, 3. juuni 2019, 16:35
Ilmselt mäletavad paljud kahe kümnendi taha jäävat aega, mil iga enesest lugupidava pere aeda kaunistas rohelisest või valgest plastikust aiamööblikomplekt. Sama õuemööbel oli kasutusel ka kohvikutes ning välisündmustel. Millest kõnelevad õuemööbli trendid täna?

Need rohelised ja valged plastikust õuetoolid ning õuelauad tähistasid üheksakümnendatel ilmekalt uue aja algust Eestis – et nõukogude ajal olid igas aiaga majapidamises ühetaolised kokkuklapitavad täispuidust toolid, siis vaba maailma saabudes vajusid need vana aja sümboolikana unustusse. Iroonilisel kombel tähistas täispuit midagi kättesaadavat, samal ajal kui plastik sümboliseeris tol ajal kõike läänelikku ja moodsat ehk miskit, mis veneajal siinmail kättesaamatuks jäi.

Tarbekaubana oli plastik samuti mugav – lihtne hooldada ja talviseks ajaks kuuri alla kompaktselt kokku tõsta. Kuna tarbimiskultuur oli üheksakümnendatel tõusujoones, ei morjendanud ostjat ka tõik, et plastikkomplektide eluiga lühikeseks jäi. Ikka tuli ette, et aiapeo käigus murdus toolijalg või pragunes istumisalune. Peamiseks hooldamisvõtteks oli katta pleekinud lauapind laudlinaga, sest teisiti mööbli eluiga pikendada ei andnud.

Kaasaegne välimööbel kestab kaua ja säästab keskkonda

Kuna teadlikkus keskkonna säästmisest on aina kõrgem ning tarbijate eelistused seetõttu muutunud, on mööblitööstus toonud turule hulgaliselt erinevaid materjale. Tõsi, kvaliteedi tõus on kergitanud hindu, kuid võrdeliselt on kasvanud ka õuemööbli vastupidavus. Seega on investeering pikaajaline.

Puit on jätkuvalt populaarsemaid materjale, olles erakordselt mitmekülgne ja vastupidav. Üha enam kasutatakse mööblitööstuses ka kivi, betooni ja metalli ning taaskasutatakse tehismaterjale.

Metall ja kivi annavad õuemööblile tugeva toestuse ning seda on kerge talveunest ühe puhastava tõmbega äratada. Oluline on ka vastupidavus – näiteks metallist õuepink võib majaesist kaunistada igal aastaajal, kuna ei murdu ka lumekoorma all. Pink on hea abimees suviste õuepidude puhul, kui on tarvidus võõrustada suuremat seltskonda ning juhtub, et õuetoolidest ei piisa. Et metallpind istumise all mugav oleks, on hea mõte sellele sättida dekoratiivpadjad.

Puitmööbel nõuab küll hooajalist uut õli- või värvikihti, kuid on väärikas materjal igasse keskkonda. Et puitu kui loodusvara säästa, on mööblimaailmas põneva lahendusena laineid löömas taaskasutatud puit – väärispuidu eluiga on pikk ka juhul, kui seda on enne mööbliesemeks saamist kulutanud vihm, tuul ja päike. Näiteks tiigipuust õuelaud on väärikas kaaslane pikkadeks aastateks, olles samal ajal huvitava ja ainulaadse välimusega.

Foto:

Taaskasutatakse aga ka plastikut. Tehispuiduna tuntud materjal on hea lahendus näiteks õuelaudade puhul, kuna see peab vastu igasugusele ilmastikule ning seda on lihtne puhastada. Põnev leid on näiteks tehispuidust õuelaud, mille pealis jäljendab puusüüd, kuid samal ajal peab vastu puidust kauem.

Eestimaalaste kauaseks lemmikuks on olnud tehismaterjalist punutud aiamööbel, mis peab kenasti vastu muutuvatele ilmaoludele. Just sel põhjusel on seda mugav hoiustada isegi välitingimustes. Punutud välimööbel on üsna levinud, mistõttu on hea nipp see unikaalsemaks muuta dekoratiivpatjade ja istumisalustega.

Pane näpunäited kõrva taha ning leia toodete valik Home4you e-poest. Toodete ja näidistega saab tutvuda tööpäevadel 9.00-16.00 Home4you müügisalongis aadressil Linamäe 12, Tänassilma Tehnopark, Saku vald, Harjumaa.