Kodu ja Aed

Kõik taimed vajavad väetamist terve kasvuperioodi jooksul (2)

toimetaja Dagmar Reinolt, 11. juuni 2019, 10:02
ÕIED Tags: õunapuu õiedFoto: Arno Saar
Kuna kõik taimed vajavad väetamist terve kasvuperioodi jooksul.Saab poest osta eraldi müügil olevaid kevadväetisi, suveväetisi ja sügisväetisi. Kevadel vajavad taimed rohkelt lämmastikku, et kasvuhoog sisse saada. Kevadväetist ei tohi anda sügisel, sest noored kasvud ei jõua puituda ja saavad külmaga pihta.

Samuti on ohtlik liiga varajane väetamine kevadel. Hiliskülm on meie kliimas nagu raudnael kohal igal aastal. Isegi siis kui aprilli võiks nimetada ainukeseks suvekuuks, tuleb hiljemalt mai lõpus hiliskülm ja näpistab me aias pungi ja õisi ning võtab ära ka kuuse noored kasvud. Seetõttu tuleb eriti kuuse kevadine väetamine igaks juhuks mai algusesse lükata, sest külma peale kuusk solvub. Ta võib tekitada juurdekasve alles sügisel kui aasta on selleks soodne nagu näiteks vihmane suvi ja pikk soe sügis.


KUHU JA KUIDAS VÄETIST ANDA?
Näiteks õunapuu omastab väetise vaid võralaiuses olevate narmasjuurte kaudu. Seetõttu on tüve ümber pandud väetis sõna otseses mõttes maha visatud.
Vedelväetis olgu see siis mineraalkraanulitest leotatud või taimeleotis, mõjub tunduvalt kiiremini kui kuiv väetis. Vedelväetisega on oht üle väetada kordi suurem.

Loe väetistest rohkem Vitavia kodulehelt.

2 KOMMENTAARI

a
Adeele 11. juuni 2019, 22:43
Nojah,aga kus sa selle sõnniku nüüd võtad,kui meil on aimult kolhoosi suurfarmid ja väilemajapidamine kui väga kahjulik tootmine ära hvitati sm. Laari poolt.Ühes vallad paar lehmapidajat.Nii et sotta napib.
m
11. juuni 2019, 15:47
Minu esivanemad panid ainult põllule naturaalset sõnnikut,mitte keemiat nagu praegu.