Kodu ja Aed

Ehita ise koduaeda pergola (7)

Kodukiri, 27. juuni 2019, 10:46
HumalFoto: MARGUS ANSU/ scanpix
Kui aed jääb liiga lagedaks võib kõikvõimalike varikatuste asemel koduhoovi ka hoopis pergola rajada. Olgu põhjuseks lihtsalt uus krunt või hädavajadusel maha võetud suuremad puud, mis võõraste silmapaaride ja tuule eest varju pakkusid.

Pergola võlu muude variehitiste ees on see, et ta pole väga tugeva konstruktsiooniga ega loo väga tugevat varju ka kõrvalistesse aedadesse, juhul kui naabriaed on lähedal. Samas pakub ta piisavat varju päikese ja tuulte eest.

Pergola sõrestiku loomisel võib kasutada spetsiaalseid võrk karkasse, aga samas võib puidust sõrestiku ka ise teha ning põnevama vaate saamisel kasutada kasvõi puidust aknaid, mis näiteks eelmise ehituse puhul üle on jäänud. See sõrestik pole tavaliselt mõeldud omaette elemendiks vaid pigem konstruktsiooniks ja toeks ronivatele taimedele ja lilledele. Pergolate juures on määravamaks nende arhitektuuriline lahendus, millele on täiendava kujunduselemendina lisatud taimestik.

Milline taimestik sobib pergola rajamiseks?

Meie kliimas on parimad taimed metsviinapuu, lõhnav kuslapuu, humal ja aktinidia.

7 KOMMENTAARI

j
JJ 28. juuni 2019, 02:14
Mu ema kodus enne sõda oli talus võrestikul ronitaimedest tunnel mida kutsuti pergolaks, ronitaimedega ja katusega istumiskohta kutsuti lehtlaks, su...
(loe edasi)
e
Enn 27. juuni 2019, 20:06
Tundub, et see enamusele eestlastest tundmatu sõna tähendab lehtlasarnast väikest putkat.
Loe kõiki (7)