Kodu ja Aed

LEMMIK | Need on asjad, mida peaksid teadma, kui plaanid võtta perre kutsika! 

Ele Kalda, 18. juuli 2019, 15:53
Noor koer vajab väga palju tegelemist, seltsi ja aega. Uut sõpra tuleb dresseerida ja ta tahab mängida. Kas oled selleks kõigeks valmis?Foto: Berkay Gumusteki/Unsplash
Koera võtmine muudab oluliselt sinu senist elukorraldust. Kui valmistad end koera tulekuks põhjalikult ette, on uuest sõbrast rõõmu kui palju.

Kas oled kutsikaks valmis?

Saad seda teada nende punktide abil.

 • Kõik koerad vajavad igapäevast hoolt. Kutsa tahab mitu korda päevas õue, valitsegu seal leitsak või möllaku lumetorm.

 • Koerakarvadest saavad lisaaksessuaarid su mööblil ja riietel.

 • Porised käpajäljed juhatavad nii mõnigi kord üle vaiba rõõmsalt saba liputava pahategijani.

 • Noor koer vajab väga palju tegelemist, seltsi ja aega. Uut sõpra tuleb dresseerida ja ta tahab mängida. Vastasel juhul võid leida kodust segaduse ja purunenud nipsasjad. Arvesta, et kutsika täiskasvanud koeraks sirgumine võib kesta paar aastat.

 • Pereliikmetega tuleb panna paika ühesed reeglid. Kas te lubate koera voodisse? Kas on mingid ruumid, kuhu koer minna ei tohi?

 • Mõtle ka rahalisele poolele. Koer ei ela ära vaid laua alla kukkunud toidujääkidest, vaid tahab täisväärtuslikku ninaesist.

 • Samuti tuleb teda vaktsineerida ja võib juhtuda, et koer vajab loomaarsti abi, mis on tasuline. Kui kutsikas on toodud koju, tuleb kiiremas korras sooritada ussitõrjekuur. Kutsikas saab oma emalt peaaegu alati ussid juba lootefaasis, seega tuleb talle alguses teha lühikeste vahedega mitu ussitõrjekuuri.

Kui oled kõigeks selleks valmis ja neljajalgne paterdis tundub endiselt vahva kaaslane, on aeg asuda tegudele.

Noor koer vajab väga palju tegelemist, seltsi ja aega. Uut sõpra tuleb dresseerida ja ta tahab mängida. Kas oled selleks kõigeks valmis?Foto: Berkay Gumusteki/Unsplash

Vali õige koer

Ära vali koera vaid selle põhjal, kui nunnu ta on. Tõukoera võttes uuri välja tõu iseloomuomadused, vajadused ja tõuspetsiifilised haigused.

Segaverelise kutsika puhul tee selgeks, millised on tema vanemad. Muidu võid üllatuda, kui su väiksest lemmikust kasvab keskmise vasika suurune sabaliputaja.

Pea koera võttes silmas, et kutsikat ei tohi lahutada oma emast enne 7.–8. elunädalat!

Kui kutsikas on koju toodud, võid vaibad heaga kappi ära panna. Mõnel koerapojal võtab lausa mitu kuud, enne kui ta õpib oma hädasid õue tegema. Kostita koera ohtra kiitusega, kui ta oma hädad õigesse kohta teeb, aga ära kurjusta ega pane teda ninapidi väljaheidetesse, kui tal vahel «looduse kutse» valesse kohta satub.

Kutsikas peab saama õue 7–8 korda päevas. Jälgi tema käitumist, kui ta niheleb, on just ärganud või söönud – siis võiks proovida teda pissitada.

Uues kodus kutsikas esialgu nutab ja ulub. Ta on oma emast ja pesakonnast eraldatud ja tunneb end üksildasena.Foto: Samuel Sng/Unsplash

Mängi ja toida, nagu peab

Väike kutsikas sööb 4–5 korda päevas. Tasapisi hakatakse toitmiskordi vähendama ja portsjonit suurendama. Pooleaastane koer ajab läbi juba kahe toidukorraga päevas. Tuleb jälgida, et koera söök oleks mitmekülgne ja sisaldaks piisavalt kõiki talle vajalikke toitaineid. Hapupiim teeb tema kõhule head ja konte on vahva närida. Koer tahab ka, et tal oleks alati puhast joogivett.

Kutsikas tahab palju mängida. Mängige palli, tehke otsimisharjutusi, hüpake ja jookske. Siis on kutsikas rõõmus, ei tunne tüdimust ega tee pahandust.

Kasvata ja sea reegleid

Kutsikat tuleb algusest peale harjutada regulaarse küünte lõikamise, kammimise, kõrvade ja suu kontrollimisega. Mõne koera karvkate nõuab hooldamist iga päev, mõne karv vähemalt kord nädalas. Harjuta kutsikat ka üksi koju jääma ja autos sõitma.

Tähtis on, et koer õpiks kutse peale rõõmuga peremehe juurde tulema. Harjuta seda sageli ja koerale meeldival viisil. Ära kunagi pahanda temaga või karista teda, kui ta tuleb su juurde! Ka siis mitte, kui ta on äsja pahandust teinud. Mida paremini koer sõna kuulab, seda enam saab talle vabadust lubada.

Kutsikat ei tohi lahutada oma emast enne 7.–8. elunädalat.Foto: Oliver Keitel/Unsplash

Tee kodu kutsikakindlaks

 • Korja kõik põrandalt ära! Muidu võivad su kingadest saada koera mänguasjad ja uhkusega kasvatatud potitaimest närimispost.

 • Loobu laudlinadest. Võta ära rippuvad laudlinad ja tõsta kõrgemale kõik muud rippuvad kaunistused ja materjalid. Kui koer neid sikutama hakkab, võib tagajärjeks olla suur segadus ja palju kahju.

 • Tühjenda madalad riiulid. Tõsta asjad madalamatelt riiulitelt kõrgemale. Eriti oluline on, et koer ei saaks kätte kodukeemiat ega ravimeid.

 • Peida juhtmed. Juhtmeid saad kutsika hammaste eest kaitsta elektrijuhtmeid koondava voolikuga, mille leiad ehituspoest.

 • Osta mänguasju. On oluline, et lemmikul oleks piisavalt oma lelusid, millega ta tohib mängida ja mida võib närida. Siis on kiusatus sinu asjade kallale kippuda tunduvalt väiksem.

HARJUMINE UUE KODUGA. Arvesta sellega, et uues kodus esialgu kutsikas nutab ja ulub. Ta on oma emast ja pesakonnast eraldatud ja tunneb end üksildasena. Tal võib olla raske magama jääda ja ta võib uksi kriipida. Ürita suhtuda sellesse filosoofilise rahuga.

Kohanemisajal on mõttekas pakkuda kutsikale palju lähedust, mitte kupatada teda ööseks kuhugi kaugemale ära, et ise magada saaks. See aitab kaasa ka eluterve kiindumussuhte tekkimisele. Vastasel juhul võib koerast kasvada ärev ja murelik kutsu, kes ei julge sind oma silma alt ära lasta.

KUTSIKAS ÜKSI KODUS. Kui kutsikas jääb üksinda koju, tasub teda alguses hoida aedikus või puuris, et ta ei saaks hävitustööd korraldada. Kutsikas tunneb end uues kohas ebakindlalt ja ärevalt. Tal on lihtsam harjuda uue elamisega, kui tal on oma väike turvaline koht, kus olla.

Samal teemal

16. september 2019, 05:48
Ekspert jagab soovitusi: koera paaritamisel arvesta nende nõuannetega
5. august 2019, 16:49
Kalad lemmikuteks! Mida olulist peaksid teadma?
2. august 2019, 07:46
Lauljatar Tuuli Rand soovitab lemmiklooma kõigile: „Su elu ei jää seisma, kui koera võtad!“
20. juuli 2019, 14:02
Koer paneb aiast plehku? Ekspert annab nõu, kuidas seda ära hoida!