Sisustus

Sisekujundaja annab nõu: millisesse ruumi milline tapeet panna? (5)

Toimetaja Dagmar Reinolt, 12. august 2019, 11:36
Tapeedistuudio Foto: Aldo Luud
Sageli valitakse tapeeti ainult mustri järgi, unustades, et olulist rolli mängib ka selle materjal. Viimasest aga sõltub nii seinakatte paigaldusviis kui hilisem hooldus. Samuti seab materjal piirangud ruumidele, kus vastavat tapeeti kasutada tohib. Sisustuslusti sisekujundaja Kristiina Luts tutvustab levinumaid tapeediliike ning annab nõu, millisesse tuppa üks või teine seinakate sobib.

Pabertapeet

Pabertapeet on kõige klassikalisem ja tuntum tapeediliik. See koosneb peamiselt tselluloosist, mis on väga hingav ja ökoloogiliselt puhas materjal. Samas on pabertapeet väga õrn, nii et kui sellega hooletult ringi käia, on kortsud ja rebendid kerged tulema. Pabertapeedi seinapanekul tuleb silmitsi seista veel ühe katsumusega - kuna paanid vajavad enne seinapanekut põhjalikku liimiga immutamist, võivad need hiljem kuivamisel kahaneda. Kõik see muudab tapetseerimise võrdlemisi ebamugavaks.

Fliistapeet

Fliistapeet on pabertapeedi edasiarendus, koosnedes lisaks tselluloosile mitmetest teistest kiududest, mis võivad olla nii naturaalsed kui sünteetilised. Täiustatum koostis muudab selle pabertapeedist vastupidavamaks ja paremini puhastatavaks. Seejuures säilib materjali hingavus.

Parem koostis peegeldub ka tapeedi paigaldamisel - fliistapeedi võib panna otse liimiga kaetud seinale. Tasub aga silmas pidada, et mõned fliistapeediliimid on väga kiire kuivamisega, mistõttu tuleb ka tapetseerides kiirustada. Vastasel juhul võid olla sunnitud liimi mitu korda järjest peale kandma.

Fliistapeet ei veni ega kahane kuivamisel ning ka selle eemaldamine on lihtne - see tuleb kenasti tervete paanide kaupa ära. Fliistapeet on väga universaalne, sobides peaaegu igale poole. Eriti hästi sobib see aga lastetuppa, kuna see talub ka mõningast märgpuhastust ning ei levita õhku ohtlikke aineid nagu mõni vähem naturaalne seinakate.

Vinüültapeet

Vinüültapeet on veelgi vastupidavam kui fliistapeet ning suisa pestav. Tapeedile annab head omadused polüvinüülkloriidist (PVC) pealispind, mis on teisalt jällegi miinuseks. Tegemist on sisuliselt plastikuga, mis ei hinga ning võib eritada õhku ohtlikke ühendeid. Seetõttu ei sobi vinüültapeet kindlasti magamis- ja lastetubadesse ning halvasti ventileeritud ruumidesse. Vinüültapeeti võiks kasutada avarates esikutes ja trepihallides ning pigem väiksematel seinapindadel. Samuti sobib vinüültapeet avalikesse ruumidesse, iseäranis selle lihtsa hoolduse tõttu.

Fototapeet

Fototapeet on samuti küllalt populaarne seinakate, mis näeb välja nagu ülisuur seinale kleebitud foto. Hästi valitud motiiv võib luua toas täiesti ainulaadse meeleolu, viies meid salapärasesse rohelusse või hoopiski urbanistlikusse linnadžunglisse.

Fototapeedid erinevad üksteisest nii materjali kui paigaldusviisi poolest. On naturaalseid ja vähem naturaalseid fototapeete, niiskuskindlaid ja vähem niiskuskindlaid. Mõni fototapeet on isekleepuv, teise puhul tuleb rakendada sama tehnikat mis pabertapeedi puhulgi. Olenevalt motiivist võib fototapeedi paigaldamine olla mõnevõrra keerukam, kuna pildi ühenduskohad vajavad väga täpset klapitamist.

Allikas: Siustuslust.

5 KOMMENTAARI

t
Tk 13. august 2019, 09:24
Just. Ja kui nii rikas ei ole et milliste tapeetidega opereerida, siis saab ka vähemaga hakkama. Näiteks sotine tapeet kümmnetonnisesse ruumi. Vôi tonnine tapeet tonnisesse ruumi.
s
Spetsialist 13. august 2019, 08:53
Tapeet on eelmine sajand!!!
Loe kõiki (5)