Kodu ja Aed

Kas tahad ubinatest rohkem teada? Eesti Vabaõhumuuseumis toimub Õunaajaloo päev 

Dagmar Reinolt, 23. august 2019, 08:46
Õunaajaloo päevFoto: Eesti Vabaõhumuuseum
Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 25. augustil kell 12-15 Õunaajaloo päevale, kus tuleb juttu õunakasvatuse ajaloost ning vanadest ja uutest kohalikest õunasortidest. Päeva lõpetab aianduse ajaloo teemaline ringkäik vabaõhumuuseumi aedades.

Eesti koduaianduse ajaloo alguseks võib pidada laialdasemat õunaaedade rajamist 19. sajandi II poolel. Tasapisi sai suurest rikkalikult õitsvast ja viljuvast õunaaiast eduka majapidamise sümbol ja viljapuuaed käib siiani pea iga kodumaja juurde. Paljude õunasõprade lemmikute hulka kuuluvad veel tänapäevalgi ammutuntud valged klaarid, suislepad ja kuldrenetid.

Algusega kell 12 toimuvad Kuie koolimajas ettekanded õunakasvatuse ajalugu Eestis ja kohalikud õunasortidest ning Eesti põliste õunapuude sordid ja aretised: nende kogumine ja säilitamine.

Koolimajas on avatud suviste õunasortide väike näitus. Õunu saab maitsta ja kaasa osta. Lisaks on koolimaja õuel müügil muidki Polli Aiandusuuringute Keskuse tooteid. Huvilistele tutvustatakse õunapuuistikute silmastamise võtteid.

Päeva keskel toimub Sassi-Jaani talu õuelt aianduse ajaloo teemaline ringkäik vabaõhumuuseumi aedades.