Varia

Sügisele ohutult vastu: kes ja kui tihti peab korstent puhastama? (8)

Toimetas Kodukiri, 26. august 2019, 16:12
Korstnapühkija Foto: Markus Mikk
Igal aastal saab mitusada tulekahju alguse suitsulõõris süttinud tahmast. Kõik sellised põlengud on võimalik ära hoida korstende ja küttekehade regulaarse puhastamisega.

Kõige sobivam aeg korstnapühkija kutsumiseks on suve lõpp, mil võimalike puuduste likvideerimiseks jääb veel enne kütteperioodi algust aega. Tuletame siinkohal meelde, et korstnaid kutsutaks pühkima vaid litsentseeritud professionaal.

Puhastamata korstnast alguse saavad tahma- ja pigipõlengud lõhuvad kütteseadet ning kuumenevate lõõride osade või tekkivate pragude kaudu võib põleng kiiresti ka hoonesse jõuda. „Tänavu augusti keskpaigaks on Eestis tulekahjudes elu kaotanud 20 inimest, mis on lubamatult suur number. Iga inimese kohustus on teha kõik endast olenev, et see number sarnase hooga edasi ei kasvaks,“ ütles ERGO varakahjude osakonna juhataja Erko Makienko.

Tema sõnul on tulest alguse saanud õnnetusi lihtne ennetada, kui osata ohtu hinnata ja probleemseid kohti märgata. Tahmapõleng on reeglina alati majaomaniku hooletus – korstent tuleb pühkida sellise sagedusega, et ei oleks tahma või pigi põlemise ohtu. Vastavalt tuleohutuse seadusele tuleb kasutusel olevat ahju, kaminat või pliiti ning nende korstent ja ühenduslõõri puhastada vastavalt vajadusele, ent kindlasti vähemalt üks kord aastas.

Sellise puhastamise tohib ette võtta vaid isik, kellel on korstnapühkija kutsetunnistus. Majaomaniku kohustus on seejuures pidada puhastustööde kohta arvestust ja säilitada korstnapühkija poolt väljastatud akt. Korstnapühkijal on aga kohustus leitud puudused fikseerida ning töö tellijal lasub seejärel ülesanne tehtud ettekirjutustega kindla ajaperioodi jooksul tegeleda.

Vastavalt seadusele võib ühe korteriga elamus ja selle teenindamiseks vajalikus hoones või kuni 60-ruutmeetrise ehitisealuse pinnaga ja kuni viie meetri kõrguses mitteelamus ahju, kaminat või pliiti ning korstent ja ühenduslõõri enda tarbeks puhastada ka korstnapühkija kutsetunnistuseta isik. Ent iga viie aasta jooksul tuleb kutsuda seda tööd ka sellistes hoonetes tegema kutsetunnistusega isik ning 2020. aasta saab olema jälle see aasta, kui ka eelnevalt nimetatud hoonete omanikud peavad saama küttesüsteemi tehnilise seisukorra ning ohutuse kohta uue korstnapühkimise akti.

Korstnapühkijate kontakte on võimalik leida veebilehelt www.korsten.ee ning lisateavet korstnapühkija tellimise kohta saad küsida päästeala infotelefonilt 1524. Korstnapühkija kutsetunnistuse olemasolu ja kehtivust saab kontrollida Kutseregistrist.

8 KOMMENTAARI

e
Eesti keel 27. august 2019, 12:29
Korstent? Ja pärast sööme suhkurt ja kartulat. Ei teeks paha ka veidi õllet juua. Kui teil keeletoimetajat enam ametis ei ole, siis kasutage mõne lihtsa keeleoskaja abi. Õnneks algab küll kohe kool ja lapsed, kes toimetustes raskuraha teenivad, peavad jälle koolipinki istuma.
m
mulle õpetati 27. august 2019, 11:51
kunagi, et osastav on korstnat. Ja ei mingit paralleelvormi - kohe 2.
Loe kõiki (8)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
dagmar.reinolt@kodukiri.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee