Kodu ja Aed

Vähenõudlik, kuid elujõuline mädarõigas turgutab tervist ning lisab toidule särtsu 

Therese-Liise Aasma, 7. september 2019, 16:48
Mädarõigas (Armoracia rusticana) on väga elujõuline põline Ida-Euroopa taim, mis jääb ellu ka siis, kui termomeeter mitukümmend kraadi alla nulli on. Foto: Vida Press

Kapsalaadsete seltsi kuuluvat iseloomuliku vürtsika lõhna ja maitsega mädarõigast kasvas kunagi igas taluaias. Esiti hinnati taime heade raviomaduste poolest, alles hiljem avastati, et see kõlbab ka süüa!

Mädarõigas (Armoracia rusticana) on väga elujõuline põline Ida-Euroopa taim, mis jääb ellu ka siis, kui termomeeter mitukümmend kraadi alla nulli on. Arvatakse, et mädarõigas pärineb Musta mere äärest, praeguste Moldova ja Ukraina aladelt. Mujale Euroopasse jõudis juurikas rändavate slaavlastega 12. sajandi paiku.Kasvab hooleta iseMitmeaastane mädarõigas suudab kasvada peaaegu igasuguses mullas, sest ta on vähenõudlik taim, aga kõige rohkem meeldib talle parasniiske, poolvarjuline koht ja rasked huumuserikkad mullad. Kuna taim võib kergelt metsistuda ja isetahtsi paljuneda, on soovitatav panna ta kasvama aianurka. Kui soovid ise taime paljundada, on see kõige lihtsam taime juurepistikuga. Kahjuritest ohustavad mädarõigast samad putukad, kes teisigi kapsalisi, sest iseloomulik sinepilõhn meelitab nad ligi. Kapsaliblikaröövikuid on mahemeetodeid kasutades kõige efektiivsem tõrjuda mehaaniliselt ehk nad lihtsalt taimedelt järjepidevalt ära korjata.TervisepommMädarõigas sisaldab erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, nagu C-vitamiini,B1-, B2-, B6-vitamiine, kaaliumit, kaltsiumit, magneesiumit ja rauda, samuti eeterlikke õlisid. Neist olulisim on sinepiõli, mis annab juurele kibeda-vürtsise maitse.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

22. september 2019, 05:54
Dekoratiivne ja ühtaegu tervislik: vitamiinidest tulvil lehtpeet ehk mangold
3. september 2019, 16:37
AED | Saada rohelus puhkama! Just need aiatööd tuleks septembrikuus kindlasti ära teha!
1. september 2019, 18:49
Sügisekuulutaja: suure väega salapärane pihlakas
3. august 2019, 14:45
Aromaatne lavendel: kasutusel ilu- ja rohukapis ning hoiab ka kahjurid eemal!