Kodu ja Aed

Kui halb või hea on jätta viljad puude alt korjamata või neist hoopis muruniidukiga üle sõita? (1)

Laura Liinat, 7. september 2019, 05:50
Taime seisukohast ei ole vahet, kas valminud viljad korjab ära aiaomanik või jäävad need loodusele toiduks.Foto: Kaboompics.com / Pexels
Suvi on andnud helde marja- ja viljasaagi, nii et ande on rohkem, kui pere ja sugulased tarbida jõuavad. Ka sügavkülmikute maht on piiratud ja nii võib juhtuda, et muist sõstraid ja õunu-ploome jääb taime külge. Kas need võib sinna jätta, selgitab Gardesti kodu- ja aianduskeskuse dendroloog Ivari Kandima.

Võib ju ka!
Taime seisukohast ei ole vahet, kas valminud viljad korjab ära aiaomanik või jäävad need loodusele toiduks. Nii võib rahumeeli jätta suvilaaiast sõstrad-õunad korjamata, teades, et järgmise aasta saagikust see ei vähenda.

Samas – parem mitte!

  • Hoopis hullem on aga lugu erinevate haiguste ja kahjurite levikuga, mida külge jäänud viljad põhjustada võivad.
  • Maas mädanevad viljad on ideaalne kasvulava puude seenhaigustele, mis saavad kohe viljapuu all või lausa puu otsas talvituda ja järgmise aasta saaki oodata. Seda arvestades on parem mädad õunad, pirnid ja ploomid puude alt kokku koguda ning aiast ära viia.

Kokkuvõtteks: NII JA NAA

Sügisel pole imestada, et enamik kasutab päikesepaistelisi hetki viimasteks muruniitmisteks, sest kunagi ei tea, kauaks ilma lubab. Lihtne töö võtab aga väga palju aega, kui enne seda veel lehed kokku riisuda ja õunad puu alt ära korjata. Äkki võiks kõigest niidukiga üle sõita? Husqvarna järelteeninduse spetsialist Aivo Smitt selgitab, miks see kõige targem tegu pole.


Miks see halb on?

  • Muru ilusa välimuse säilitamiseks on mõistlik maha kukkunud viljad siiski enne niitmist kokku korjata ja teha sobivuse korral hoidisteks või kompostida.
  • Kauni murupinna säilitamiseks võiks ka lehed kokku riisuda ja prügimäele viia või kompostida. Tavalise muruniiduki või -traktoriga võib need küll peenestada, kuid seda kindlasti kuivades oludes. Nõnda töödeldud lehed lagunevad maapinnal kevadeks.
  • Muruniiduki või -traktoriga lehtede kogumine sügisel tavaliselt hästi ei õnnestu, sest niiske lehemass ummistab kogumissüsteeme.
  • Tasub ka teada, et lehtede niitmine ja kogumine pole muruniidumasinate tavapärane töö. Seetõttu kuluvad nende lõiketerad selle käigus intensiivsemalt. Parema tulemuse saab selleks tööks ettenähtud murutraktorite järelveetava lisaseadmega – pöörlevate harjadega rohukogujaga.
  • Eriti halb on sõita niidukiga üle lagunenud, hallitanud ja mädanenud aiasaadustest. Tulemus näeb kole välja ja nii kannad edasi ka võimalikke haigustekitajaid.

Õunad ja robotniidukid

  • Ka paljudes aedades ringi sõitvad robotniidukid ei salli õunu-pirne. Kui väiksematest aiasaadustest suudab robotniiduk üle sõita, siis suuremate õunte peal võib see kinni jääda, sest õunad satuvad masina alla ja tõstavad veorattad maapinnast lahti. Nutikamad robotniidukid teavitavad omanikku murest vastava äpiga, kuid teistel jääb töö pooleli.
  • Teine õunte ja robotniidukite probleem on lõikemehhanismi ummistus. Sõltuvalt robotniiduki lõikeseadme ehitusest ummistub osa masinaid sagedamini kui teised.

Kokkuvõtteks: HALB

Samal teemal

6. oktoober 2019, 07:04
Spetsialist annab nõu: tervita langenud puulehti õige rehaga!
24. september 2019, 06:02
Sügis viljapuuaias – need tööd aitavad puudel kergemini talvituda ning rohkem saaki anda
7. august 2019, 06:13
Ekspert selgitab: kui halb või hea on anda lemmikloomale kodutoitu?
6. august 2019, 22:50
Lugeja küsib: mida teha niidetud muruga?