Sisustus

Seitse nippi, kuidas kujundada teismelise tuba väikese eelarvega  

Dagmar Reinolt, 2. detsember 2019, 15:30
Nooruki tubaFoto: IKEA
Lastetuba on kodu kujundamisel üks kõige keerukamaid ülesandeid, sest see on pidevas muutumises — lapsed kasvavad kiiresti ja tuba peab nendega sammu pidama. Selleks, et suuri väljaminekuid vältida, soovitab sisekujundaja Darius Rimkus valida sisustuslahendused, mida saab kohandada vastavalt lapse kasvule selle asemel, et need iga viie aasta järel välja vahetada. 

Nooruki tubaFoto: IKEA

 

“Lapse ja teismelise toal on küll mitmeid ühiseid jooni nagu funktsionaalsus, nutikad panipaigad ja valgustuslahendused, aga samas suureneb aasta-aastalt lapse vajadus oma isiksuse väljendamiseks ja seega ka toa isikupärasemaks muutmiseks. Kui väikelapse toa sisekujunduse valivad tavaliselt vanemad ja selle puhul on esmane prioriteet ohutus, siis teismeline on juba valmis ise oma toa sisekujunduses kaasa rääkima,“ lausus sisekujundaja Darius Rimkus. Ta lisas, et mida vanem laps, seda olulisemaks muutub ka privaatsus. Seda eriti juhul, kui mitu last jagavad ühte tuba. IKEA koduse elu küsitluse andmetel tunneb 66% Eesti inimestest end tõeliselt iseendana siis, kui nad on üksi ja privaatsuse puudumine mõjub neist pooltele ängistavalt. 

Siin mõned ideed, kuidas lastetuba lapse kasvades värskendada ja kuidas teha lastetoast teismelise tuba väikese eelarvega: 

 

1. Koos lapsega “kasvavad” voodid ja kirjutuslauad. Sisustuslahendused peaksid olema paindlikud, kohandatavad ja funktsionaalsed, et vastata kasvava lapse muutuvatele vajadustele. Vali „kasvav“ ja ergonoomiline mööbel, mida saab kohandada — muudetava pikkusega voodid, reguleeritava kõrgusega lauad ja toolid, lihtsasti kokkupandavad kapid, mida saab vajadusel täiendada lisakappide või –riiulitega — ja mis ei näeks välja liiga lapsikud, et need sobiksid ka teismelise tuppa. Näiteks IKEA „kasvavaid“ voodeid saab kasutada nii 3-aastane laps kui ka teismeline, sest voodit saab pikendada kuni 2 meetrini. 

Nooruki tubaFoto: IKEA

 

2. Isikupära väljendamine. Teismelise tuba sobib suurepäraselt eneseväljenduseks ja sisekujundusega eksperimenteerimiseks. Lihtne viis selleks on proovida elavaid värve, seinamaalinguid, väljendusrikkaid tumedaid varje ja pilkupüüdvaid mustreid. Teismelise lemmikasjad saab paigutada nähtavale kohale riiulitel, vanikud loovad aasta läbi hubase meeleolu. Märkmetahvlid sobivad ideaalselt piltidele, postkaartidele ja muule, mis teismelist inspireerib. Eri suuruses ja värvides pildiraamidega saab luua pildiseina, mida aeg-ajalt värskendada. 

 

3. Privaatsuse austamine. Kui tuba jagab mitu last, saab selle näiteks riidekappide või kardinate abil eraldada, et igaühel oleks toas ka oma privaatne koht. Privaatsustunde loomiseks võib kasutada isegi voodibaldahhiini. Et ruumi jagamine ei viiks tülide või vaidlusteni, võib toa ära jagada ka eri värvidega — värvi eri värvi seinad, aga miks mitte ka kummagi lapse isiklikud panipaigad. 

Nooruki tubaFoto: IKEA

 

4. Üha kuhjuvad asjad. Investeerida tasub kohandatavatesse mööbliesemetesse, mida laps saab igavesti kasutada — või siis vähemalt väljakolimiseni. KALLAX riiulid sobivad hästi laste mänguasjade hoidmiseks, aga suurepäraselt ka teismelise kooliraamatutele, käsitööasjadele ja kottidele — kõik ilusti valgetesse kastidesse ära paigutatud. Et kirjutuslauale ruumi juurde teha, kasuta ära seinapind. Muuda sein SKÅDIS perfotahvliga üheks hiiglaslikuks märkmetahvliks, millele saad kinnitada väiksemaid riiuleid, anumaid ja konkse. Kasuta ruumi säästmiseks ka kõrget riidekappi, sest kui lapsed kasvavad, ulatuvad nad ilusti ka kõrgematelt riiulitelt asju võtma. Voodi alla käivad voodikastid on praktiline panipaik spordi- ja hobitarvetele, mille saab alla soetada vaid mõne euro eest. 

 

5. Valgustus tööks ja meeleolu loomiseks. Lisaks toa üldvalgustusele on oluline ka kohtvalgustus, mis võimaldab suunata valguse täpselt sinna, kus laps seda parajasti vajab. Ole loominguline ja kasuta ära võimalusi toas hubase meeleolu loomiseks  — pehmed hämardatavad tuled, hooajalised valguskaunistused ja stiilsed värvimuutvad LED-valgusribad. Teismelisele, kellele meeldib õppides kohta vahetada, nt õppida vaheldumisi laua taga ja voodis, sobib hästi vaid mõne euro eest soetatav kaasaskantav valgusti, mille saab kinnitada näiteks riiuli või hoopis raamatu enda külge. 

Nooruki tubaFoto: IKEA

 

6. Vaba aja veetmine. Teismelise toas peab lisaks talle olema ruumi ka ta sõpradele. Kui sõbrad külla tulevad, saab kergete paindlike istmete, pehme mõnusa vaiba ja lisapatjadega luua mõnus vabaaja veetmise paiga. Paindlikud lahendused sobivad hästi selleks, et teha ruumi eri tegevustele — olgu selleks parajasti pidžaamaõhtu, lauamängude mängimine, tantsimine või midagi muud. 

7. Koht koduloomale. Neljajalgsed sõbrad on lapsele täpselt sama olulised nagu kõik teised sõbrad, seega on täiesti loomulik kui ta soovib oma isiklikku ruumi jagada lemmikloomaga. See tähendab, et vaja läheb pisut mänguruumi põrandal ja võib-olla ka mõnd panipaika lemmikloomatarvetele.